Раздържавяването ще започне след като Кипър излезе от рецесията и икономиката покаже признаци на възстановяване, подчерта след заседанието правителственият говорител Христос Стилианидис
Приватизацията на трите печеливши полудържавни компании в Кипър – CYTA, АИК и пристанищата, ще започне след 1 януари 2016 г. Това реши правителството днес, като одобри "пътната карта” за нея.
С приетия законопроект кабинетът даде "зелена светлина” на приватизацията в страната и така направи първата стъпка към изпълнение на едно задълженията си в подписаното с тройката международни кредитори споразумение за спасителния заем. Взетото днес политическо решение бе необходимо и за отпускането от тройката на третия транш от спасителната помощ в размер на 186 млн. евро.
Според тройката Кипър ще се върне към положителен растеж през 2015 г., затова и приватизацията ще започне след 1 януари 2016 г. Тя ще се проведе след две години на подготовка и преструктуриране на трите организации, посочи още Стилианидис. Самият процес на раздържавяване ще отнеме 3 – 4 години и за всяка от трите организации в списъка ще се разработи отделен план. Не става въпрос за пълна продажба на трите организации, уточни още правителственият говорител.
За CYTA например се предвижда на стратегически инвеститор да бъдат предложени 80% от акционерния й капитал. Държавната телекомуникационна компания е първата организация, която е определена за приватизация.
При приемането на "пътната карта” правителството подчерта необходимостта да се гарантират ключови въпроси, като трудовите права на работниците и служителите, модернизацията на тези компании, както и националната сигурност. Решението е да се осигури участието на работниците в процедурата и да се обезпечат правата им. Като цяло приватизацията в Кипър трябва да осигури 1.4 млрд. евро в периода 2016 – 2018 г., съгласно договореното с тройката споразумение.
В събирането на тази сума правителството ще отчита и приходи от други стопански дейности на Кипър, като лицензирането и експлоатацията на казина. Плановете за приватизация в Кипър и налаганите от тройката изисквания срещат сериозна съпротива от синдикатите.
За 14 декември вече е насрочена синдикалната "общокипърска мобилизация” срещу политиката на рестрикции и унищожаване на икономическите и социалните завоевания на работниците в Кипър.