Според данните от бюджета на цялото Държавно обществено осигуряване, през 2014 г. приходите от осигуровки са достатъчни за покриване на едва 48% от годишните разходи
Повече от половината разходи се покриват с трансфери от държавния бюджет. Това означава, че по-голямата част от разходите, от които пенсиите формират близо 87%, се финансират с други данъци.
Общата сума на трансферите от държавния бюджет за 2014 г., включително и 12% вноска на държавата като трети осигурител, възлиза на 4.88 млрд. лв.
Делът на приходите от осигуровки в бюджета на Държавното обществено осигуряване е намалял от 78.1% през 2013 г., до 48.1% през 2014 г.
Сред основните предпоставки за огромния дефицит в ДОО са забавената пенсионна реформа и ниската ефективна възраст на пенсиониране у нас от средно 57.6 години, което е с около 3 години по-малко от средното за ЕС.
В същото време продължителността на живота расте, а се нея се увеличава и средният период на получаване на пенсия.
Негативните демографски тенденции пък оказват влияние както върху приходната, така и върху разходната част на системата. С течение на времето и без промени в системата все по-малко хора в активна възраст ще трябва да осигуряват средства за пенсиите на нарастващ брой пенсионери.
А високият дял на сивата икономика в сферата на трудовоправните отношения, който предложенията на правителството за увеличаване на осигурителната тежест вероятно ще увеличат, само допринася за дупката в пенсионната система. /Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика/.