"Констатираната непълнота на закона е типичен случай на законодателен пропуск, който не може да бъде заместен по пътя на съдебния активизъм от КС", пише в решението
Данъкът върху авансово платените лихви не противоречи на Конституцията - това се посочва в решение на Конституционния съд, публикувано вчера.
Решението е единодушно и отхвърля искането за отмяна на текст от Закона за данъците на физическите лица.
Съдът беше сезиран в средата на март от омбудсмана Константин Пенчев. Според него чл. 11, ал. 5 от закона противоречи на Конституцията. Наредбата в него гласи, че при авансово изплащане на дохода от лихви по депозитни сметки в търговски банки същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване."Недопустимо е държавата да се намесва по този начин в едно съществуващо правоотношение и да го преурежда в своя полза", писа в искането си Пенчев.
Според конституционните съдии обаче доходът от лихви по депозитни сметки се смята за придобит на датата на падежа, т.е. данъкът става дължим към момента на изтичане на срока, за който е сключен договорът за депозита. Така законодателят е приравнил авансовите с нормалните лихви. Авансово платената лихва все още не е годна за облагане данъчна основа, защото окончателният размер на получения доход ще стане известен едва към момента на изтичане срока на депозита или на предсрочното му прекратяване, смятат съдиите.
В решението се посочва, че авансовото плащане на лихви преди 31 декември 2012 г. не е моментът, в който данъчното задължение става изискуемо. Този момент е обвързан с падежа на депозита, който настъпва след 1 януари 2013 г., когато законът влиза в сила.