Представители на МВФ изказаха мнение, че увеличението ще е опасно за бюджета и частния сектор
Увеличенията на пенсиите и заплатите на държавните служители с 25% ще упражни значително напрежение върху бюджета на Косово и ще нанесе щети на частния сектор, съобщи служител на Международния валутен фонд пред "Ройтерс".
През 2011 г. МВФ прекрати предпазната си програма си за Косово, понеже премиерът Хашим Тачи увеличи заплатите в държавния сектор с 50%, за да спази обещание, дадено по време на предишната предизборна кампания.
През последния месец правителството на Тачи увеличи заплатите на 240 000 учители, полицаи, лекари, служители в администрацията и пенсионери. След няколко месеца идват парламентарните избори, като те най-вероятно ще се проведат между юни и септември. Опозицията обвинява Тачи в употреба на бюджетни средства с цел печелене на популярност.
"Увеличенията в заплатите и пенсиите могат да създадат проблеми", съобщи представителят на МВФ за Косово. "Взети заедно, те ще поставят бюджета под напрежение и ще намалят конкурентоспособността на частния сектор. По-скромни увеличения щяха да са по-подходящи".
МВФ и Косово бяха договорили увеличение с 14%, при това само за публичната администрация, в която работят 80 000 души. Други увеличения не са споменавани.
Новото увеличение изисква 100 милиона евро за останалите девет месеца на 2014 г. и около 130 милиона евро за цялата следваща година.
Правителството не съобщава как ще финансира мярката.
Косово се надява да договори нова предпазна програма с МВФ. Делегация на организацията посети страната миналата седмица, но според представител на правителството МВФ няма да започне преговори за нов заем преди да бъдат проведени изборите.
МВФ намали прогнозите за растеж на Косово през 2014 г. на 3-3.5% от 3.9%, но тази стойност все пак е по-висока от тези на повечето страни на Балканите. Растежът на страната е основан на растежа на западноевропейските държави, най-вече Германия и Швейцария, в които работят около 800 000 косовари, изпращащи пари обратно в страната.
Шест години след като получи независимост от Сърбия, Косово остава една от най-бедните страни в Европа. Според данни на правителството над от 35% от населението са безработни. Инвеститорите са отблъснати от организираната престъпност, корупцията и напрежението между албанското мнозинство и сърбите в страната.