В новоприетите страни в ЕС утежнението на процентите е в пъти по-ниско
В някои бедни африкански държави рискът при отпускане на кредити за частни фирми се оценява като по-нисък, отколкото у нас. Така например в Лесото показателят е едва 4.1 процента, а този в Тринидад
и Тобаго се доближава до българския - 6.5 на сто, показва изследването.
Рисковата премия за кредитите, отпускани за частния бизнес у нас, е по-ниска отколкото в Германия. Това показват данните от изследване на Световната банка.
Според него показателят за България през 2003 г. е 6 на сто, а за Германия - 6.7%.
На крайните цени на кредитите обаче влияят базовите лихвени проценти, които в България са почти равни на средните за ЕС като основният лихвен процент на ЕЦБ е 2%, а тримесечният индекс на
Лондонската борса /LIBOR/ е 2.13%.
Рисковата премия е равна на разликата между процентът по кредита на банката и лихвата на считаните за безрискови държавни облигации и измерва рискът на частните кредитоискатели.
Все още у нас остава висока и разликата в лихвените проценти между кредитите и депозитите, която е почти равна на рисковата премия - 5.9 на сто.
За Германия разликата между процентите на заемите и спестяванията е още по-голяма - 7%.
Не така обаче стоят нещата в повечето от новоприетите членки на Европейския съюз. Там рисковата премия е по-ниска, отколкото в България, показват още данните от изследването.
Така например рискът при отпускане на кредити, който банките в Унгария калкулират, е 1.4 на сто, в Латвия - 2.1 процента, а в Литва - 3.2%.
Държавата с най-нисък риск при кредитиране в ЕС пък е Великобритания, където премията е едва 0.1 на сто, сочи изследването.
Има обаче и държави, в които частните корпоративни клиенти са считани за по-сигурни и по-платежоспособни от месното правителство, обясниха експерти от Световната банка.
Такъв е случаят с Ямайка, където рисковата премия за кредитите на частниците е отрицателна - минус 7.1 на сто, а в Папуа Нова Гвинея тя е минус 5.3 процента.
Като процент от БВП вътрешният кредит, осигурен от банковия сектор през 2003 г., у нас е 29.8 на сто като тук сериозно изоставаме от западните държави, където този дял е 5-6 пъти по-висок. В Дания
например цитираното съотношение е 161.9%, а в Германия - 143 на сто.