Гърция и международните кредитори трябва да съгласуват нов план за реформи, който да позволи удължаването на втората програма за международна финансова помощ за Атина за трети път и да се преведе оставащият пакет от 7,2 милиарда евро финансова помощ
Кредиторите искат "орязването на всички заплати до 700 евро". С такава безжалостна позиция се сблъскваме ежедневно, каза Янис Варуфакис.
"Преговорите са в най-трудната си фаза, в нестабилно състояние", заяви финансовият министър Янис Варуфакис. Той подчерта, че европейските партньори оказват силен натиск върху Атина при преговорите за новото споразумение, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Споразумението с кредиторите (ЕЦБ, ЕК и МВФ) се бави от месеци заради отказа на правителството на Алексис Ципрас да се съгласи на допълнителни намаления на пенсии и трудови реформи, които да улеснят съкращаването на работници.
В понеделник Гърция и еврогрупата отново не постигнаха споразумение за удължаване на програмата за финансова помощ за Атина. Участниците в срещата изразиха предпазлив оптимизъм по отношение на предприеманите от Гърция стъпки за постигане на споразумение.
Гърция и международните кредитори трябва да съгласуват нов план за реформи, който да позволи удължаването на втората програма за международна финансова помощ за Атина за трети път и да се преведе оставащият пакет от 7,2 милиарда евро финансова помощ.
Като знак за съпротивата, пред която ще бъде изправен Ципрас, ако направи още отстъпки на кредиторите, близкият до Комунистическата партия синдикат ПАМЕ призова профсъюзите да организират митинги на 11 юни и да се подготвят за стачка, ако бъдат приети нови рестрикции в споразумението с кредиторите.
Правителството казва, че няма да премине своите червени линии (предизборни обещания), но че прави всичко, което е по силите му и призова кредиторите да свършат своята част от работата.
Данъчни мерки
Гръцкият в. "Та неа" пише, че пакетът данъчни мерки стои на масата и включва:
въвеждане на такса хотелска нощувка от 1 до 5 евро,
лотария с фактури с цел увеличаване на косвените данъци,
увеличаване на данък солидарност, с който се облага всеки доход над 12 000 евро годишно,
задължително използване на кредитни или дебитни карти при сделки над 70 евро по островите,
стимули за деклариране на депозити в чужбина с плащане на еднократен данък в размер на 10 до 15 на сто.
По отношение на приватизацията правителството смята, че е намерена формула, така че да бъдат удовлетворени изискванията на кредиторите, и тя се свежда до предоставяне на концесия на 51 на сто от акциите на пристанище Пирея.
За регионалните летища кабинетът обсъжда вариант да запази участието на държавата в тях и този дял да е 30 на сто.