Дупката в бюджета на Гърция за 2014 г. се очаква да възлезе на 4.5 - 5 млрд. евро, а общо за следващите две години - 2014-2015 г. се предполага, че тази сума ще достигне 13-14 млрд. евро
Представителите на "тройката" кредитори (Европейска комисия, Европейска централна банка и МВФ), които все още не се знае кога точно ще се завърнат в Атина, обмислят окончателните си становища по ключовите въпроси, като например, за дупката в бюджета, която се превърнала в проблем на преговорите по отпускането на следващия транш от заемите за Гърция, коментират гръцките вестници, цитирани от БТА.
"Кредиторите точат зъби", "тройката поставя нови условия", пише в. "Етнос", като уточнява, че гръцката страна е успяла да склони представителя на МВФ Пол Томсен и останалите от "тройката" да се завърнат на 16 януари. Тази информация обаче не била потвърдена от МВФ.
В. "Имерисия" пояснява, че завръщането на "тройката", когато и да се случи, ще бъде четвъртото поред, без да е постигнат напредък на водените досега преговори по откритите въпроси. Твърди се, че различията между Атина и "тройката" са сериозни и че двете страни държат твърдо на позициите си.
Във Вашингтон имало опасения, че Атина се опитвала да се откъсне от "тройката" и че действията й били "скок в празното пространство".
Според източници извън МВФ дупката в бюджета на Гърция представлявала проблем за Европа, не за МВФ. В. "Та неа" припомня, че компенсирането на тази "дупка" е условие, изискано от МВФ за изплащането на транша.
МВФ уведомил Атина, че управителният съвет на фонда няма да бъде свикан, за да се произнесе по траншовете в размер на 5.4 млрд. евро, ако не бъде решен този въпрос. Дупката в бюджета на Гърция за 2014 г. се очаква да възлезе на 4.5 - 5 млрд. евро, а общо за следващите две години - 2014-2015 г. се предполага, че тази сума ще достигне 13-14 млрд. евро.
В. "Катимерини" пише, че европейците били поели ангажимент да покрият тази дупка при условие, че Гърция изпълни обещанията си. Гръцката страна е убедена, че прилага стриктно оздравителната програма, макар че МВФ и Брюксел се оплакват, че реализацията й "тъпче на едно място".
Европейски източници били на мнение, че когато преговорите с "тройката", стартират отново, те ще са тежки, тъй като има сериозен разнобой между кабинета в Атина и кредиторите.