В следващите дни се очаква кабинетът в Никозия и представителите на кредиторите да преодолеят различията си и да постигнат консенсус най-вече по исканото от тях уреждане на проблема с необслужваните банкови заеми
Международните кредитори от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд тази седмица ще решават съдбата на програмата на правителството на Кипър за по-нататъшно финансиране на острова за излизане от кризата, съобщават местните вестниците, цитирани от БТА.
Вестник "Филелефтерос" цитира финансовия министър, който казва, че до сряда двете страни трябва да договорят съдържанието на законопроекта, отнасящ се до въпроса с необслужваните банкови заеми. В противен случай обсъжданията ще се проточат до другата седмица.
"Тройката" затяга примката над Кипър, тъй като е огромен натискът на кредиторите върху правителството, от което те искат да накара банките да пристъпят към разпродажба на имоти във връзка с проблемните заеми и този въпрос да бъде приключен в скоро време, защото той се явява условие за по-нататъшното кредитиране на острова, коментират анализаторите. Необслужваните банкови кредити в Кипър се изчисляват на 27.1 млрд. евро.
Миналия месец Кипър получи одобрение за поредния транш от финансовата програма в подкрепа на страната в размер на 600 млн. евро, но кредиторите смятат, че са необходими още усилия за успешна борба с останалите предизвикателства пред острова, като пълното снемане на контрола върху движението на капитала, осигуряването на устойчив икономически ръст и намаляване на безработицата.
Условията за предоставянето на финансова подкрепа в размер на 10 млрд. евро бяха съгласувани между Кипър и Еврогрупата през март 2013 г. Досега по стабилизационната програма са отпуснати, включително и неотдавнашния пети транш, общо 5.35 млрд. евро от обещаните то ЕС 9 млрд евро. Останалите 1 млрд. евро се задължи да осигури МВФ. Всички кредити по програмата ще бъдат предоставени по тримесечия до 2016 г.