Лекарите, охранителите и шофьорите в пътническия транспорт са полагали най-много извънреден труд през 2014 г.
Това сочат данните на Главната инспекция по труда, която обобщи информацията от подадените уведомления от работодателите.
Общо 929 084 работещи в 3516 предприятия са положили 14 532 551 часа извънреден труд през 2014 г.
Най-ного часове над законоустановените 8 часа пет дни в седмицата изработват медиците. В болниците за една година 34 773 служители са работили 1 776 234 часа повече (по 51 часа средно).
Охранителите в частните фирми, които не използват технически системи за сигурност, са втори в класацията по положен извънреден труд със 742 156 часа, изработени от 19 889 души (37 часа средно).
В тройката на най-много работещите българи са още шофьорите от пътническия градски и крайградски транспорт с 543 144 часа. Те обаче на практика са работили най-много, по 66 часа средно на година, тъй като извънредният труд е положен от 8225 работници и служители.
Трудовата инспекция напомня, че според Кодекса на труда извънредният труд е забранен. Допустим е в някои изключения - за извършване на работа във връзка с отбраната на страната; за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия; за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на захранването с ток и вода, за медицинска помощ, за довършване на започната работа, за която работното време не стига, за сезонна работа.
Полагането на извънреден труд не може да надхвърля 150 часа на година. През месеца не може да се работи над законоустановеното работно време повече от 30 часа през деня или 20 часа през нощта. Ограничението за една седмица е съответно 6 часа и 4 часа. За два последователни дни извънредният труд не може да надхвърля 3 часа през деня или 2 часа през нощта.
Положеният извънреден труд се заплаща с поне 50% допълнително в работните дни, 75% - в почивните и 100% - на празник.
Не всички часове, изработени допълнително, са извънреден труд. Не се счита за извънреден положеният труд в почивен или празничен ден, когато при работа по график и подневно изчисляване на работното време този ден се явява работен за лицето.
От тази година законът позволява предприятията да отчитат в ГИТ извънредния труд веднъж годишно - до края на януари, а не на два пъти, каквото беше изискването преди.