Възраженията на съсловната организация са срещу клаузата в бюджета на здравната каса, която позволява Надзорния съвет на НЗОК да променя цените и посоките на финансиране по собствено решение, дори ако не е подписан Национален рамков договор с лекарите за годината
"По конституционно несъобразен начин с преходните и заключителни разпоредби на Проекта за Закон за бюджета на НЗОК се правят кардинални промени в Закона за здравното осигуряване, изменен само преди 4 месеца. Практически се ликвидира договорното начало, залага се административно определяне на финансови ограничения за всички изпълнители и потребители на здравни услуги".
Това посочва в декларация Българският лекарски съюз, съставена на 64-я извънреден събор, който се състоя този уикенд в Равда. Възраженията на съсъловната организация са срещу клаузата в бюджета на здравната каса, която позволява Надзорния съвет на НЗОК да променя цените и посоките на финансиране по собствено решение, включително ако не е подписан Национален рамков договор с лекарите за годината. Досега БЛС имаше дума в тези процеси, а в случай че по рамковия договор не се постигне съгласие и не се подпише, оставаше в сила последния подписан и одобрен от лекарите вариант.
"Съсловието на българските лекари няма да приеме авторитарно и ултимативно налагане на правила, елиминиращи договорното начало. Настояваме да не се приемат всички предложения от проектозакона за бюджета на НЗОК, водещи до изменения на други закони", отбелязват от съсловната организация в декларацията си. Те поставят ултиматум, че ако исканията им не бъдат изпълнени, няма да участва в преговорния процес за НРД 2016 г. и ще използват "всички позволени от закона средства за защита на правата и интересите на българските лекари, на пациентите и обществото", включително ще информират европейските институции и парнтьори.
По време на събора лекарите предложиха варианти в рамките на проектобюджета на НЗОК от 3.204 млрд. лв. да бъдат намалени парите за лекарства, а да бъдат увеличени средствата за извънболнична помощ, диагностична дейност, специализирана помощ и за болниците, пише в. "Капитал". Според първоначалните разчети на съсловната организация личните лекари трябва да получат 18 млн. лв. повече. В проекта за тях са предвидени 184 млн. лв. БЛС иска най-сериозен скок – с 26 млн. лв., за лабораторни и др. изследвания, а там средствата са едва 72 млн. лв. Увеличение трябва да има и за специализираната извънболнична помощ, както и минимално за болниците, смятат лекарите. Според тях тези средства могат да дойдат от намаляване на предвидените средства за лекарства – с 10 млн. лв. на онкопродуктите и с 55 млн. лв. на медикаментите за домашно лечение.