30 Април 2024, 19:07 Днес (13) | Вчера (10)

Лихвата за просрочени осигурителни вноски се изравнява с тази за данъците

12 Октомври 2012 17:02 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 12 октомври 2012, 17:53
Под лиценза на creativecommons

Специално за здравноосигурителните вноски се дава възможност на лицата да заявят кое от задълженията си погасяват с оглед запазване на правата им за ползване на здравни услуги

Съществена промяна ца догодина е въвеждането на единното платежно нареждане за данъци и осигуровки (без тези за универсалните фондове). Както е известно, срещу него имаше възражения заради реда на погасяване, в случаите когато лицето има просрочени задължения и не погасява всичко.

Това е важно най-вече за хората с прекъснати здравни права. Този въпрос е решен компромисно. Специално за здравноосигурителните вноски се дава възможност на лицата да заявят кое от задълженията си погасяват с оглед запазване на правата им за ползване на здравни услуги.

Иначе се предлага да бъде променен редът на погасяване на публичните задължения в чл. 169 от ДОПК, когато длъжникът не е в състояние да погаси всички задължения. Въвежда се поредност на погасяването според падежа на задължението. При повече задължения с един и същ падеж те се погасяват съразмерно.

Друг нов момент, който се предлага с проекта, е намаляването на лихвата за просрочени осигурителни вноски - тя става равна на тази за данъци.

Новият данък върху лихвите ще се внася на тримесечие става ясно от текстове в преходните и заключителни документи на Закона за ДДС, с които се въвежда промяната.

Проектът, предложен от правителството, бе внесен днес в парламента. Предвижда се доходите от лихви по влогове и депозити в търговски банки и в клонове на чуждестранни банки, установени в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, да бъдат изключени от обхвата на необлагаемите доходи и от 1 януари 2013 г. тези доходи да станат облагаеми.

Промяната се въвежда със заличаване на съответната точка в чл.13 ЗДДФЛ, уреждащ необлагаемите доходи.

Единственото пояснение, че става дума само за срочни депозити, каквито уточнения направи днес председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова, гласи: "Не се облагат с окончателен данък доходите от лихви по разплащателни сметки в търговски банки и в клонове на чуждестранни банки, установени в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.“ При това положение не става ясно дали от обхвата на данъка са изключени например детските влогове, както и различните сметки със спестовен компонент, които не са разплащателна сметка и не са срочен депозит.

 Доходът от лихви по влогове и депозити ще се счита за придобит към датата на начисляване на лихвата. Брутната сума на доходите от лихви ще се облага с окончателен данък в размер 10 на сто. Данъкът ще се удържа и внася от търговските банки в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на лихвата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 30 Април 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8244
GBP 2.4796 2.4887 2.2877
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив