Великобритания, Франция и Германия вече изразиха опасения, че новите мигранти ще разчитат на щедрите социални системи, а няма да се включат като работещи в икономиките на страните, в които се преселят, и искат законодателнви мерки срещу т. нар. ”социален туризъм”
Великобритания ще затегне правилата за отпускане на социални помощи по повод предстоящото отпадане от 1 януари 2014 г. на ограниченията за достъп на българи и румънци до европейските трудови пазари.
Това заяви британският вътрешен министър Тереза Мей в Брюксел, където днес Съветът на вътрешните министри на страните-членки на ЕС обсъжда свободното движение на хора в ЕС и свързаните с него нарушения. Според Тереза Мей не бива да се позволи свободният достъп до пазарите на труда да доведе до "масова миграция”. Тя потвърди и че ще поиска промени в правилата занапред.
"Едното от нещата, които ще подчертая днес е, че има известни проблеми със свободното движение и трябва да променим начина, по който то се прилага в ЕС. Например, за новите страни, които ще се присъединят в бъдеще, трябва да имаме възможност да забавим пълния им достъп до свободно придвижване, докато не постигнат определени икономически стандарти, за да няма масова имиграция”, каза британският вътрешен министър.
Заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по правосъдиетоВивиан Рединг реагира с репликата: "Свободното движение е основно европейско право и не подлежи на обсъждане”. Рединг подчерта, че, ако има злоупотреби със социалните системи, това се дължи на неясните закони и на щедрите правила за отпускане на помощи в някои страни.
Те, по думите й, "трябва да си напишат домашното”, вместо да искат промени в европейските принципи. "Принципът е, че правото на свободно движение не дава право на злоупотреби със социалните системи.
Трябва да има правила на национално ниво срещу подобни злоупотреби и аз ще призова министрите най-сетне да си свършат работата като въведат такива правила и се погрижат те да се прилагат правилно”, заяви еврокомисар Рединг.