Това рискува да стане факт във времена, когато Европа продължава да се измъчва с негативните ефекти от дълговата криза и когато има забавяне на икономическия растеж в т.нар. развиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия
Говорителят на МВФ Уилям Мърей заяви, че Фондът вероятно ще понижи своите прогнози за икономическия растеж на САЩ, ако от днес (1-ви март) влезе в сила автоматичното мащабно съкращаване на бюджетните разходи в размер на 85 млрд.долара.
Според МВФ, ако това стане факт, Фондът вероятно ще понижи поне с 0,5% своите текущи прогнози за растеж от 2% на БВП на САЩ за 2013г.
МВФ предупреждава още, че подобни драматични икономии в американските държавни разходи биха оказали негативно влияние не само върху икономиката на САЩ, но и върху останалия свят, като силно ще бъдат засегнати и най-големите американски търговски партньори. Това рискува да стане факт във времена, когато Европа продължава да се измъчва с негативните ефекти от дълговата криза и когато има забавяне на икономическия растеж в т.нар. развиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия.
Тези евентуални низходящи ревизии на икономическите прогнози от страна на МВФ могат да станат факт в средата на април, когато Фондът представи своя осъвременен доклад известен като "Световни икономически перспективи". В последния си доклад от януари, МВФ прогнозира глобален икономически растеж от 3,5% за 2013г., преди повишение на растежа до 4,1% през 2014г.
Педупрежденията на МВФ стават на фона на новината от снощи, че Сената на САЩ отхвърли плановете и на Демократи и на Републиканци за мерки, целящи избягването на автоматичното орязване на бюджетните разходи.
От кредитната агенция Стандард енд Пуърс заявиха, че подобно автоматично силно свиване на разходите може да има само незначителни негативни кредитни последици за страната и местните управления.
В същото време от агенция Мудис посочиха, че автоматични икономии в размер на 85 млрд.долара биха били кредитно негативни за САЩ и за американските публични финанси.