Западът е приел неефективни системи за регулиране на банковия сектор, предупреждават в свой доклад експерти на Международния валутен фонд
Регулаторите така и не успяха да заставят бранша "да стъпи здраво на краката си” и продължават да го финансират чрез скрити субсидии и спасителни програми.
МФВ обвини властите, че не са положили достатъчно усилия да защитят данъкоплатците от краха, който би настъпил в случай, че някой от гигантите в сектора се сгромоляса.
Субсидиите, отпускани на банковия сектор в редица страни са по-високи, отколкото по времето на световната финансова криза, като, според оценки на МФВ, те достигат около $590 млрд. По-голямата част от тази сума се пада на държавите от еврозоната.
Институцията обаче оцени усилията на регулаторите в редица страни да направят банките по-безопасни, чрез приемане на по-строги правила за капиталовата адекватност и чрез ограничаването на участието им в рисковани кредитни сделки. Според МВФ, благодарение на тези мерки скритите субсидии, отпускани на заемодателите в САЩ, намаляват до $70 млрд.
Експертите на фонда подчертават, че глобалната банкова система все още е неустойчива, и колапсът на един по-мащабен представител на бранша може напълно да дестабилизира света.