Международният валутен фонд спря отпускането на 88 милиона евро от международната помощ за Кипър, след като парламентът на страната отложи приемането на нов закон за изземване на имоти, по които не са погасявани ипотечните заеми
Решението за новия транш трябваше да бъде взето в петък, но след като се разбра, че депутатите са спрели приемането на закона, който трябваше да започне да действа от края на декември, МВФ няма да обсъжда помощта по т.нар. Пети преглед на програмата.
Преди година страната трябваше да поиска помощ от фонда и Европейската комисия в размер 10 млрд. евро, след като раздутата банкова система изпадна в остра криза. Досега Кипър е получил около 5.7 млрд. от тях.
Последнитя транш бе отпуснат през ноември след като правителството внесе поправки в законите, позволяващи на банките по-лесно да започнат да събират обезпеченията по лоши кредити, които достигнаха около 50% от всички отпуснати заеми.
Депутатите обаче спряха одобрението с мотива да дадат на правителството повече време за корекции на закона за обявяване в несъстоятелност. Целта е да се осигури допълнителна защита на хората, изгубили работата си или значителна част от доходите си.
Финансовият министър Харис Георгиадис обаче каза, че няма нужда от подобно замразяване, което е "необяснимо", защото "изпраща сигнал, че не сме променили начина си на мислене и нагласите, заради които плащаме висока цена".
Подобно спиране се случва за втори път - през септември парламентът пак опита да смекчи действието на закона, но след като парите не дойдоха на време, депутатите се отказаха от част от решението си, а след това и Конституционният съд отмени останалите части.