По неофициалната статистика този труд генерира незаконни печалби в размер на 150 млрд. долара годишно
Нови международни стандарти срещу принудителния или задължителен труд и за защита на жертвите от него бяха приети на завършилата вчера в Женева 103-а сесия на Международната конференция на труда.
Тя одобри нови Протокол и Препоръка за допълване на Конвенцията за принудителния труд. От Европейската комисия приветстваха решението, с което в сила влизат нови международни инструменти за борба с експлоатацията на работещите.
По данни на Международната организация по труда /МОТ/ в момента повече от 21 млн. души по света са жертви на принудителен или задължителен труд. Най-много те са в областта на земеделието, строителството, домашните грижи, промишленото производство. Често е свързан и със сексуална експлоатация. Те се трудят без или срещу символично заплащане, без здравни и социални осигуровки.
По неофициалната статистика този труд генерира незаконни печалби в размер на 150 млрд. долара годишно.
Принудителният труд днес не е останка от злоупотреба от отминали времена, той мутира и се преобразува в най-злокачествени форми, заяви по време на сесията Гай Райдер, генерален директор на МОТ.
Конвенцията за принудителния труд е крайъгълен камък на международното трудово право и е ратифицирана от всички 28 държави-членки на ЕС.
По време на тазгодишната сесия представителите на правителствата, работодателските организации и синдикатите постигнаха споразумение за над 100 изменения на проекта за нов протокол и нова препоръка.