Поне 300-400 млн. лв. на година са щетите за България от неприемането ни в еврозоната. Това изчисли вицепремиерът Атанас Пеканов в предаването "Защо, господин министър?" по БТВ и цитиран от econ.bg.
Това е една "наивна сметка", може и да са повече. Те идват само от три фактора - ако приемем еврото, ще се повиши кредитният ни рейтинг и ще падне лихвата по държавния дълг, за България това биха били 200-250 млн. лв. спестени. второ - по същия начин ще намалеят лихвите за бизнеса – това са още 50-60 млн. лв. От изпратените от българите в чужбина над 2 млрд. лв. на година, които се превалутират и за всяко евро се губят по 1-2 стотинки, ще се спестят още 50 млн. лв., сметна Пеканов.
По думите му причините да се откажем от влизането в еврозоната от 1 януари 2024 г. са две - твърде високата инфлация и, най-вече, неприемането на нужните закони.
"От месеци не отговаряме на инфлационния критерий и от месеци търсим гъвкавост за тях, но за това трябваше да сме перфектни по всички други критерии, а вместо това не сме приели 4 закона. Тези закони бяха разработени и внесени още през ноември от Министерството на финансите, но не ги приеха, което означава, че някой продаде мача за еврото. Сигнализирано ни беше от Брюксел, че тъй като не отговаряме на критериите, няма нужда да искаме конвергентен доклад. Ако ни отхвърлят, това ще е голям имиджов удар за нас", категоричен беше Пеканов. И увери, че няма конспирация по темата, било е ясно, че това ще се случи.
Относно подкрепата на подписката за референдум за еврото, организирана от "Възраждане", Пеканов коментира, че всеки има право на своето мнение, но няма право да залъгва българските граждани. "От техните 14 аргумента нито един не е верен. БНБ е подкрепяла през годините винаги влизането в еврото. Ние вече сме се отказали от паричната си политика с влизането във валутния борд, може би тези, които искат да разклатят борда, не искат да участваме в заседанията на ЕЦБ, а сега само спазваме тези решения", обясни Пеканов.