Нараства броят на хедж фондовете, които променят тактиката си в последно време, като те предпочитат да купуват фирмите в аукционни разпродажби на много по-ниска цена, отколкото да се занимават със собствеността на фирмите директно
Международни хедж фондове се борят за придобиване на много гръцки фирми "на червено" и необслужвани кредити от гръцки банки.
Близо 60 милиарда евро са необслужваните кредити от гръцки фирми и това привлече вниманието на десетки хедж фондове, които искат да се възползват от отчайващото състояние на много местни фирми. Хедж фондовете са продукт на един циничен, и все още законен подход, опитвайки се, било пряко да изкупат фирми в бедствено положение или да поемат контрола чрез необслужваните кредити в гръцките банки, съобщава списваният в южната ни съседка в. "Български новини".
Нараства броят на хедж фондовете, които променят тактиката си в последно време, като те предпочитат да купуват фирмите в аукционни разпродажби на много по-ниска цена, отколкото да се занимават със собствеността на фирмите директно.
Хедж фондовете отчитат разходите от пряко изкупуване като изключително високи, предвид големите дългове на гръцките фирми и лошото състояние на вътрешния пазар. Характерен пример е изкупуването на ТРАИНОСЕ от италианската група Ferrovie Dello Stato Italiane за някакви си 45 милиона евро, придобивайки железопътната компания под собствения капитал. Последните промени в Закона за несъстоятелност, произтичащи от третия меморандум са направили по-лесно за чуждестранни хедж фондове да придобиват закъсалите фирми.
В същото време, банкерите също се включиха в този мръсен бизнес , като кредитни фондове натискат банките да приемат цените за придобиване на необслужваните кредити сконтирани на 20% от номиналната им стойност.