Осигурителни схеми има в 72 страни, като повечето от тях са държави със среден и висок доход на населението. Такива планове има предимно в Европа и Северна Америка, където около 80% от безработните получават помощи, показва анализ на Международната организация по труда
Повече от 34 млн. души или 86% от общо 40 милиона съкратени в кризата не получават обезщетения за безработица и нямат постоянни месечни доходи. В момента над 70% от работещите хора по света не разполагат с осигурителен план в случай, че останат без работа.
Това показва анализ на Международната организация по труда (MOT) върху осигурителните системи на 198 държави в целия свят.
По-малко от половината от анализираните държави подпомагат по някакъв начин хората, които са изпаднали от пазара на труда след съкращения. Осигурителни схеми има в 72 страни, като повечето от тях са държави със среден и висок доход на населението. Такива планове има предимно в Европа и Северна Америка, където около 80% от безработните получават помощи.
На останалите континенти обаче хората с право на обезщетения са значително по-малко – между 10% в Африка и 40% в Латинска Америка. За Близкия Изток и Азия процентът е около 20.
Делът на безработните без сигурни доходи в света е толкова висок, защото в него се включват и хората, които не са се осигурявали достатъчно дълго, за да придобият правото на обезщетения за безработица, или пък изобщо не са работили. В това отношение особено уязвими са младежите, които са на пазара на труда от неотдавна, а при съкращения обикновено са първи по списък. Само 16 държави в света осигуряват финансова помощ на младите хора, които все още нямат трудов стаж.
В общия случай държавните схеми за защита при безработица се базират на социални осигуровки, както е и в България с фонд "Безработица". За 2011 г. разходите на фонда са 320 445 лв. в помощ на около 106.7 хил. съкратени българи. Средният размер на обезщетението за годината е 251.77 лв. на месец.