26 Януари 2025, 11:34 Днес (0) | Вчера (0)

Министерството на земеделието преброява нелегалните кланици

05 Май 2004 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

Американска компания предлага заеми за преструктуриране на бранша

До 15 дни министерството на земеделието ще изготви списъци на регистрираните месодобивни и месопреработвателни предприятия в цялата страна, за да бъдат направени проверки и да се затворят тези, които работят незаконно. Това са се договорили представители на Асоциацията на месопреработвателните предприятия /АМБ/ на среща със заместник земеделските министри Бойко Боев и Меглена Плугчиева. Според последните промени в НПК собствениците на незаконно работещите предприятия в хранителната индустрия са застрашени със затвор от 3 до 10 години.
Общият брой на работещите предприятия в месодобива в момента е 607. От тях 181 са кланиците, 227 - месопреработвателните предприятия, 140 са фирмите за млени меса и месни заготовки. Има и 59 птицекланици.
През последните 2 години заради непокритите ветеринарно-санитарни стандарти на Евросъюза затворените в бранша предприятия са близо 400. За да отговори на тези изисквания, месопреработването се нуждае от огромни инвестиции, каза новоизбраният председател на АМБ Костадин Чорбаджийски. В същото време средствата по САПАРД са на изчерпване, а банките отпускат краткосрочни кредити с висока лихва и обезпечение, коментира Чорбаджийски. В момента се водят разговори с американската компания Световен бизнес капитал, която предлага на българските месопреработватели три вида заеми при лихва 6% за срок на погасяване от 5 до 10 години.
Инвестициите в покриване на стандартите на ЕС ще повишат цените на месните продукти и затова сме все по-чувствителни към фирмите, които работят нелегално, заяви Чорбаджийски.
След приемането на България в ЕС през 2007 г. ще се увеличи и вносът на месо и месни продукти. От асоциацията прогнозират спад в производството на свинско и възможност за развитие на овцевъдството, говедовъдството, зайцевъдството и фермите за щрауси.
 
КВОТИ
България изключително трудно ще отстоява високи квоти за внос в ЕС в секторите производство на мляко, на месо, тютюн, захар и захарни изделия, винопроизводство, овцевъдство, козевъдство и говедовъдство. Това заяви заместник-министърът на земеделието Меглена Плугчиева на дискусия за преговорния процес с ЕС по глава Земеделие. За млекопроизводството има ограничителни квоти заради свръхпроизводството в ЕС и България ще трябва да докаже чрез статистическа информация, че може да произвежда по 2 млн. тона мляко годишно, за каквато квота се настоява от наша страна. Такива данни обаче за последните години няма, каза Плугчиева. В сектора месо усилията са насочени към възстановяване на говедовъдството, овцевъдството и козевъдството, защото от ЕС ще се дават премии за отглеждането на крави, овце и кози майки. Трудно се водят преговорите и в този сектор, защото от 180 000 ферми 130 000 са с по три или пет крави, подчерта Плугчиева. В производството на тютюн също трудно ще се защити заявената от България квота от 70 000 тона. Чувствителен сектор е и производството на захар. През последните години много от захарните заводи бяха затворени, други се ориентираха към производство на бяла захар от вносна захарна тръстика, а в ЕС се подпомага производството на захар от захарно цвекло.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив