Петролът няма да поскъпва - в най-добрия случай цените "ще се заковат на място. Но може би ще падат и занапред", пише вестник Росийская газета, цитиран от БТА
Изданието коментира вчерашното решение на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), оставила без промяна квотите си за добив на нефт - 30 милиона барела дневно. Те ще действат до юни 2015 г.
Солидни причини за поскъпване няма и дотогава "съдбата на барела е предопределена", посочва вестникът.
Борсовите спекуланти тутакси се втурнаха на валутния пазар - еврото в Москва скочи на 60,7 рубли, доларът - почти на 49. Едва в преддверието на възможния нов спад в цените на петрола. Ако те се сринат под 70 долара за барел, руската Централна банка ще трябва сериозно да се залови с "възпитание на рублата", добавя московският официоз.
"Известия" цитира Андрей Клепач, зам.-председател на "Внешекономбанк", според когото ОПЕК може да преразгледа решението си напролет. Засега обаче то означава щети за руската икономика и допълнителен натиск върху курса на рублата, смята банкерът. След като обясниха на света, че виновник за днешния спад в цените е шистовият петрол в САЩ и че пазарът се стабилизира самичък, министрите на петрола си запазиха възможността да преразгледат квотите при по-сеериозно разминаван между търсенето и предлагането.
Междувременно властите в Русия се готвят да орежат бюджетните разходи, отбелязва "Комерсант". Изданието впрочем чака значими промени в бюджетната политика на Русия едва щом започне да се готви следващият бюджет - за 2016 г. Ако средногодишните цени на петрола паднат на 80 долара за барел, само преките загуби за руската икономика заради спад в приходите от износ ще достигнат близо 70 милиарда долара, предупреждава експертът Евсей Гурвич, цитиран в материала.
Арабските страни от ОПЕК заявиха, че са взели "велико" и правилно решение да не намаляват петролните квоти. За Русия това означава, че страната и правителството ще трябва да свикват с живот в нови условия - с ниски доходи от петрола, констатира "Независимая газета".
Служители от руското финансово министерство заявиха, че Москва трябва да преразгледа бюджетните си ориентири и занапред да смята цената от 80 долара за барел не за песимистична, а за умерено оптимистична прогноза.