Това реши парламентът, като прие окончателно промените в Закона за здравното осигуряване
Днес парламентът прие на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване, които дават право на надзорния съвет на здравната каса да финансира медицински и дентални дейности, както и
лекарствени продукти, които не са вписани в сега действащия Национален рамков договор. Това ще става по предложение на управителя на касата.
Сред дейностите, които ще бъдат финансирани, са интензивните грижи в болниците, ин витро процедурите и осигуряването на ваксини.
Въпреки негативните изказвания на депутати от опозицията, че договорното начало се премахва и ние еднолично вземаме решение, това решение е изцяло в полза на българските пациенти. То е гарантирано със средствата от бюджета за 2013 г., коментира пред журналисти министър Атанасова.
"По същество това, което приехме, означава, че ще има възможност да се сключват договори между изпълнителите на медицинска помощ с НЗОК чрез регионалните каси за всички нови дейности, които бяха одобрени с финансиране с бюджет 2013 г. Те са включени в наредба 40 като основен пакет. Това означава, че са гарантирани интензивните грижи за българските граждани. Гарантирани са ин витро процедурите, изследванията за онкологичните заболявания, т.е. достатъчно голям основен пакет, така че да имаме по-добра достъпност до здравеопазване и по-добро качество на здравеопазването", допълни министърът.
„Червеният” депутат Мая Манолова коментира, че с този законопроект ГЕРБ зачерква едно от основните си предизборни обещания - възстановяването на договорното начало. По думите й Надзорният съвет на НЗОК ще замести Лекарския съюз.
Хасан Адемов от ДПС пък посочи, че законопроектът на практика слага край на здравното осигуряване в България, защото дава възможност за заобикаляне на рамковото договаряне и прехвърля повече отговорности на осигурените.