Към момента приходите от вноски покриват по-малко от две трети от разходите за пенсии, а недостигът се покрива със средства от държавния бюджет, като намаляването на броя на осигуряващите се ще влоши допълнително ситуацията
Зависимостта на осигурителната система от постъпленията от данъци вместо от осигуровки става все по-силна. С над 230 хил. души по-малко са се осигурявали през първите три месеца на тази година спрямо същия период на 2012 г., сочат данните на Националния осигурителен институт (НОИ).
Вноски са правили 2.5 млн. българи, докато през 2012 г. осигуряващите се са били малко под 2.74 млн. души, което е най-драстичният спад от началото на кризата. Така за тримесечието всеки 100 работещи са плащали за над 88 пенсионери, докато за същия период година по-рано съотношението е било 81 към 100.
Лошото демографско положение в страната води и до неблагоприятни последици за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това стана ясно от интервю на социалния министър Хасан Адемов.
Към момента приходите от вноски покриват по-малко от две трети от разходите за пенсии, а недостигът се покрива със средства от държавния бюджет.
Спирането на реформата ще струва на НОИ 185 млн. лв. само за следващите три години, а в дългосрочен план ще трябват още над милиард лева спрямо сегашното законодателство. Пенсионната система пък ще се натовари с допълнително 57 хил. души до края на 2015 г.
В края на юни леви депутати внесоха в парламента предложения за промени на Кодекса за социално осигуряване, с които да стане възможно спирането на реформата. Промените ще влязат в сила от началото на следващата година, ако народните представители ги подкрепят.
Така жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете - на 63 години и 8 месеца. Замразяването на промените обаче неминуемо ще доведе до по-голям дефицит в Държавното обществено осигуряване (ДОО).