Част от мерките, въведени с извънредното положение, ще останат до 2 месеца след като то изтече
Правителството няма да предлага удължаване на извънредното положение по смисъла на Конституцията. Това съобщи на извънреден брифинг министърът на финансите Владислав Горанов след заседание на Министерския съвет. Извънредното положение изтича на 13 май. Целта е да се пристъпи към постепенно възстановяване на социално-икономическия живот. Едновременно с това част от нормите, въведени със Закона за извънредното положение, ще продължат да действат 2 месеца след изтичане на извънредното положение. Мерките, които остават, са в правомощията само на министъра на здравеопазването. "Предвижда се министърът на здравеопазването с наредба да определи условията и реда за задължителна изолация на болни от заразни болести, на заразоносителите, карантина на контактните с тях и на влезлите в страната от други държави. Дава се правомощие на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен инспектор да обяви със заповед извънредна епидемична обстановка, като предвиди и съответните мерки на територията на страната или отделни региони. Конкретните мерки да се определят с акт на министъра на здравеопазването", посочи здравният министър Кирил Ананиев.
Всички мерки, свързани с преодоляване на икономическите последици, ще продължат да действат. Мярката 60:40 ще продължи до 30 юни т.г.
След изтичане на извънредното положение ще остане задължителната 14-дневна карантина за влизащите в България граждани.
Утре в НС ще бъде предложен и съответният законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето. Мерките са приемливи за социалните партньори, подчерта министър Горанов.