Според неправителствения сектор обаче инцидентите заради дупки у нас са много повече
Над 1100 са катастрофите за миналата година, които са станали заради дупки по пътищата, съобщиха от МВР. Тези произшествия са едва 1.7% от всички инциденти. При тях са загинали двама души и са ранени 56.
Според неправителствения сектор обаче инцидентите заради дупки у нас са много повече. Причината за ниския брой, който регистрира полицията е, че в актовете се пише друга причина за катастрофите. Най-често това е несъобразената скорост.
В началото на седмицата две жени загинаха заради дупка край Варна. Колата, в която са били на път за работа, се блъска в автобус. Причината за инцидента е бил опита на жената зад волана да избегне гигантска дупка на пътя. От пътната агенция снощи обаче оспориха това. Според тях дупката не била виновна за катастрофата, защото имало място да минат и колата и автобуса покрай нея.
Статистиката беше изнесена по повод инцидентът от преди два дни, при който две жени загинаха при челен удар между автобус и лека кола край Варна. Според очевидци, до удара се е стигнало, след като водачката на автомобила се е опитала да избегне голяма дупка и в резултат е навлязла в лентата за насрещно движение. Вчера от АПИ обаче обявиха, че причината не е в дупката, тъй като направените замервания на мястото на катастрофата показали, че има достатъчна широчина в дясната лента за движение, по която безпрепятствено да премине лек автомобил, разминавайки се с автобус.
Според председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров реално дупки и неравности са причина за десет пъти повече пътни инциденти. В повечето случаи обаче катаджиите прехвърляли вината на водача, който, според тях, се е движил с несъобразена с пътните условия скорост. В този случай актът можело да се обжалва в съда, но по правило било трудно да се пребори констатацията на пътните полицаи.
Антонов посъветва шофьорите при инцидент заради дупка, дори ако има само материални щети, да извикат екип на КАТ, който да опише и заснеме инцидента и да издаде протокол за констатирането. Ако в него пише, че катастрофата е заради проблем с пътя, това би улеснило потърпевшия да търси правата си в съда.
Наблюденията на асоциацията на пострадалите от катастрофи са, че в страната има около 30 "черни места" където всяка седмица ставата тежки инциденти, заради някакви проблеми на пътя и това продължава от три-четири години насам. Според статистиката на КАТ за 2011 г. в България има 170 участъка с концентрация на ПТП, но не на всички от тях причината за многото катастрофи са някакви несъвършенства на инфраструктурата.