Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите изтича на 30 април, като в същия срок трябва да бъде заплатен и дължимия данък за довнасяне
Над 200 000 души трябва да подадат декларации за облагане на доходите си в дните, оставащи до края април, съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП).
Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите изтича на 30 април, като в същия срок трябва да бъде заплатен и дължимия данък за довнасяне. Всички данъци се плащат по една банкова сметка, припомнят от НАП. При превод на пари към бюджета се попълва код за вид плащане - 11 00 00 "Данъци и други приходи за централния бюджет".
Най-лесният начин за деклариране на доходите е по интернет с безплатния персонален идентификационен код (ПИК), припомнят от НАП.
Подробна информация за декларирането и плащането на данъци и осигуровки можете да получите от сайта на НАП. Телефонни консултации се правят на цената на градски разговор в кол центъра на приходната агенция. Номерът е 0700 18 700.
30 април е и срокът, в който самоосигуряващите се лица са задължени да представят таблица 1 и таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от същия закон.
До момента са получени над 300 000 подоходни формуляра, като всеки трети от тях е изпратен по електронен път чрез персонален идентификационен код, уточняват от приходната агенция.
ПИК се издава в офиса по постоянен адрес на физическите лица безплатно и безсрочно. Освен справки за задължения, с ПИК могат да се подават декларацията за облагане на доходите, осигурителните декларации 1 и 6, както и справката за изплатени доходи на физически лица (по чл. 73 от ЗДДФЛ). Чрез персонален код се подава и декларацията за авансови данъци (по чл. 55 от ЗДДФЛ), която се изисква от самоосигуряващите се и наемодателите всяко тримесечие.
До момента над 270 000 граждани вече имат персонални кодове. Най-често клиентите на НАП проверяват с ПИК своите задължения, като тази услуга е ползвана над 4 милиона пъти. На следващо място по популярност е справката за извършени плащания, като тази услуга е ползвана над 2 милиона пъти.
Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата или да се подадат на място в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.