При тотална щета върху автомобила и при наличие на надзастраховане компанията не е длъжна да върне разликата между застрахователната сума и застрахователната стойност, освен ако застрахованият не реши друго
Законови промени, които да защитят шофьорите от едностранна смяна на застрахователната сума в полиците "Автокаско". Затова се обявиха от Асоциацията за защита на застрахованите, съобщава TV7. Според експертите компаниите прилагат схема при тоталните щети, а в основата й стои надзастраховането.
То е продукт, познат от зората на застрахователната индустрия. Надзастраховане има, когато застрахователната сума е по- висока от стойността на имуществото, за което сключвате полица.
В много от компаниите е прието, че могат да завишава стойността на автомобила максимално до 20%. Това се прилага, когато автомобилът има допълнителни екстри като скъпа аудио уредба или изключителен тунинг, например.
Проблемът е, че автомобилът овехтява за периода, в който е ползвана застраховката - от началото на договора до деня на щетата. Тогава застрахователите образно "забравят" застрахователната сума и съгласно общите им условия определят обезщетението по действителна стойност в деня на събитието. Обезсмисля ли се надзастраховането, след като водещ е процентът на амортизация?
Законът е категоричен - при тотална щета и при наличие на надзастраховане компанията не е длъжна да върне разликата между застрахователната сума и застрахователната стойност, освен ако застрахованият е добросъвестен.
Подписът Ви под договора означава, че се съгласявате с определената от компанията застрахователна сума. На Каско полицата е записано, че тя е 100% от действителната стойност в деня на сключване на застрахователния договор. И оттук започва овехтяването. Ако все пак имате възражения след изплатена нереално ниска застрахователна сума, търсете правата си в съда и помнете, че законът е на ваша страна.