Flame трябвало да забави ядрената програма на Иран
Прочутият компютърен вирус Flame, който стресна целия свят, е създаден по поръчка на САЩ и Израел с цел да забави ядрената програма на Иран. Вирусът събирал разузнавателни данни и бил подготвян за
кибер атака, която трябвало да предотврати създаването на ядрено оръжие от Иран, твърди Уошингтън поуст.
Flame, определян като най-сложният вирус в историята и най-опасното кибер оръжие, събирал информация за местоположението на иранските компютърни мрежи, следял тяхната активност и изпращал секретни
данни на своите създатели. Твърди се, че САЩ и Израел подготвяли мащабна кибератака срещу Иран.
В акцията участвали активно Агенцията за национална сигурност на САЩ, ЦРУ и израелските военни. При създаване на Flame са използвани образци от различни дeструктивни програми като вируса Stuxnet, които трябвало да разстроят иранското оборудване за обогатяване на уран.
Според анализатори, това е първата мащабна кампания на правителството на САЩ за провеждане на кибератака и саботаж на мрежите на чужди правителства. Вирусите Flame и Stuxnet са едни от елементите на още по-мащабна атака, която продължава и в момента. Придобиването на секретна информация от Иран е поредна, но не последна стъпка в кампанията, твърди високопоставен представител на американското разузнаване.
Flame беше открит от Лаборатория Касперски през май 2012 г. в разследване, инициирано от Международния съюз по телекомуникации (ITU). Програмата шпионин е открита в редица страни, предимно от района на Близкия изток.
След внедряване в системата, Flame започва да изпълнява своята основна цел - кибершпионаж. Вирусът прихваща мрежов трафик, снема екрани, записва аудио разговори, прихваща данните от клавиатурата и др. Всички похитени данни се изпращат към сървър на ръководителя на атаката.