Това означава, че колкото по-застаряващо е едно население, толкова по-голяма тежест ще оказва то върху социалната система, т.е. най-силно засегнати ще бъдат здравеопазването и пенсионното осигуряване
Населението на България е спаднало с над 580 хил. през първото десетилетие на новия век, а за 25 години с 1,65 млн. души. За страна с малко над 7 млн. жители това е сериозен проблем. Причините за неприятната картина са емиграцията, високата смъртност и ниската раждаемост.
Това означава, че колкото по-застаряващо е едно население, толкова по-голяма тежест ще оказва то върху социалната система, т.е. най-силно засегнати ще бъдат здравеопазването и пенсионното осигуряване.
Данните за миналата година показаха, че раждаемостта е била най-ниската от 65 години насам - едва малко над 63,3 хил. новородени. Преди това най-ниската раждаемост беше през 1997 г. с 67 хил. бебета.
Едуард Хю от Economonitor дава друга насока, чрез която да бъде облекчена демографската криза в България, сравнявайки я с тази в бившата Източна Германия. Той цитира в. „Хранкфуртер“, който преди два месеца съобщи, че въпреки че 14 хил. младежи са получили своите дипломи за висше образование тази година в Саксония, през следващата година това ще сторят само 7.5 хил.
Причината е, че от 1989 г. насам около 2000 училища са затворени в цялата бивша Източна Германия поради недостиг на деца. В България обаче ситуация според него е несравнимо по-сериозна и спешно се нуждае от дългосрочно решение, но за разлика от Източна Германия българите няма как да се възползват от успехите на съседна силна икономика с развита социална и пенсионна система и добро здравеопазване.
Затова според него ЕС трябва да влезе в ролята на Западна Германия за страни като България и Латвия. ЕС според него трябва да изгради паневропейска здравна и пенсионна система, за да бъде разпределена тежестта справедливо.
След като единният пазар на труда стане реалност, младите хора започнаха да се изтеглят от периферията към центъра, отслабвайки и без това бедните страни, и сега недостатъците в институционалната инфраструктура на Стария континент стават очевидни според Хю.