Правителството прие Национална програма "Превенция на самоубийствата в България 2013-2018 г." и план за действие към нея
Национална прогарама ще отчита самоубийствата и опитите за самоубийства. Това съобщиха днес от пресслужбата на кабинета, след като правителството прие Национална програма "Превенция на самоубийствата в България 2013-2018 г." и план за действие към нея.
Основната цел на документа е да се намали честотата на опитите за самоубийство и на смъртността поради самоубийство. Според записаното в програмата честотата на опитите за самоубийство и на суицидната смъртност трябва да бъде намалена с 10%.
Програмата е насочена към професионалистите от помагащите професии и преди всичко към работещите в областта на здравеопазването, уточняват от кабинета.
В обхвата на програмата са и идентифицираните групи с риск за повишено суицидно поведение – хората, изразили намерения и направили опити за самоубийство, психично болните и с различни форми на дезадаптивно поведение (токсикомании и др.), ученици (10-18 г.), военнослужещи, служители на МВР, медици и др.
Дейностите по програмата предвиждат изграждане и поддържане на база данни за мониторинг на самоубийствата и опитите за самоубийство на национално и регионално ниво; оценка на ефективността и ефикасността на превантивните дейности; създаване и внедряване на информационна система за отчитане на задължителната регистрация на суицидните действия; предоставяне на регистрационния инструментариум и методика на съответните служби на МО и МВР с оглед унифициране на информацията за самоубийствата в страната. Планират се съвместни дейности с медиите на национално и областно ниво.
Очакваните резултати от изпълнението на програмата са задържане на сегашното ниво и понижаване на честотата на опитите за самоубийство и на суицидната смъртност с 10%, както и повишаване информираността на населението относно възможностите за укрепване на психичното здраве и позитивна мотивация, уточняват от правителството.
Финансирането на дейностите ще се извършва в рамките на ежегодно утвърждаваните средства по бюджета на Министерство на здравеопазването.
През март здравното министерство на служебния кабинет разпореди на регионалните здравни инспекции да изготвят конкретни програми и мерки за оказване на психологическа помощ за превенция на самоубийствата. Това стана, след като само за два месеца през пролетта в страната бяха регистрирани шест случая на публично самозапалване. Първият подобен инцидент беше във Велико Търново на 18 февруари, като мъжът на 26 години почина от раните си.
Последва най-дискутираното за момента самозапалване - на 36-годишния Пламен Горанов във Варна, в знак на протест срещу управлението на ГЕРБ и кмета Кирил Йорданов. Горанов също почина от раните си.