Националният домейн на кирилица .бг получи одобрение от международната Интернет организация за имена и адреси ICANN, информираха от министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Съчетанието от букви, което ще символизира България в Интернет пространството - "бг" - не прилича визуално или смислово на вече съществуващи домейни, посочва доклад, изготвен в рамките на процеса по регистриране на национални домейни на азбуки.
Съчетанието от букви, което ще символизира България в Интернет пространството - "бг" - не прилича визуално или смислово на вече съществуващи домейни, посочва доклад, изготвен в рамките на процеса по регистриране на национални домейни на азбуки, различни от латиница.
"Използването на родната азбука в Интернет е сериозна стъпка за запазване на българския език и за утвърждаване на нашата културна идентичност", коментира министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова. Тя припомни, че 400 милиона потребители по света използват кирилица.
Темата за "бг" домейна беше повдигната отново в разговорите с международната организация при последното посещение на президента на ICANN Фади Шехаде в България през август. Тогава той проведе среща с министър Ангелкова, на която беше обсъден именно въпроса с българската заявка. По време на разговора бяха дискутирани и възможности за по-тясно взаимодействие и като резултат днес бе подписано споразумение за сътрудничество между МТИТС и ICANN.
Документът урежда общите действия в развитието на управлението на интернет имената в Европа, както и в областта на обучението на български експерти в интернет управлението.
Пет години след подадената заявка, ICANN одобри регистрацията на "бг" домейна. Следващата стъпка е получаване на заявление от страна на ICANN за готовност той да бъде включен в системата за имената на домейните. За да може националният адрес да се използва, е необходимо да има организация - регистър на имената в ".бг".
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията през следващите седмици ще инициира среща с всички заинтересовани страни - бизнес, неправителствени организации и академични институции, за да бъде обсъдена методиката за избор на организация, която ще регистрира интернет имена на кирилица. Регистраторът ще бъде посочен от българското правителство след като бъде постигнато съгласие между участниците за критериите и процедурата по избора му.