18 Януари 2025, 13:17 Днес (0) | Вчера (3)

Невъзможно е МС да определя нов размер на минималната заплата до 1 септември

24 Февруари 2023 09:19 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 24 февруари 2023, 11:41
пресцентър МТСП

Служебното правителство е задействало процедурата за въвеждане на Директивата за адекватни минимални заплати у нас. Това каза служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той обясни, че срокът за въвеждане на Директивата е 2 години, но правителството ще положи усилия правилата да влязат в сила у нас по-рано.

Междуведомствената работна група към министъра на труда и социалната политика Лазар Лазаров за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС проведе първото си заседание. В дискусията участваха заместник-министър Надя Клисурска, експерти от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Националния статистически институт, национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите. 

"Приемането на директивата през октомври 2022 г. ангажира България да приеме адекватен механизъм, който да бъде на база постигнат консенсус между всички заинтересовани страни с оглед социалната и икономическа обстановка в държавата", каза заместник-министър Надя Клисурска, която председателстваше заседанието. Тя добави, че ключов момент в директивата е разширяването на покритието на колективното трудово договаряне чрез изготвяне на Национални планове за действие с цел увеличаване обхвата му до 80% от работещите. 

В директивата са заложени ориентировъчни референтни стойности, от които държавите членки да се ръководят при своята оценка на адекватността на минималните работни заплати - 50% от средната работна заплата или 60% от медианната работна заплата. За да се гарантира адекватен размер на минималната работна заплата, държавите-членки със законоустановени минимални работни заплати следва да се ръководят от критерии, в съответствие с националните си практики, които да включват най-малко покупателната способност на минималните работни заплати, общото равнище, растеж и разпределение на брутните работни заплати, както и дългосрочните равнища и развитието на националната производителност. 

"В досегашната си работа по въпроса за въвеждане на механизъм за определяне на минималната заплата МТСП винаги се е стараело да анализира въздействието му, като не го обвързва с постигането на конкретен числов резултат. Този подход е гаранция за устойчивост съобразно различните икономически процеси", подчерта заместник-министър Надя Клисурска.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив