Гърция гласува в неделя на първия си референдум от 1974г. насам и фактът, че правителството го насрочи за изключително краткия срок от една седмица създаде множество организационни проблеми, включително за разходите по провеждането му
Според СИРИЗА допитването ще струва на бюджета около 20 милиона евро, но опозицията смята, че сумата е шест пъти по-голяма – 120 милиона евро, които фалиралата държава едва може да си позволи.
Това са администретивните разходи, докато допълнително милиони евро ще трябва да похарчат 10.5 милиона избиратели, задължени по закон за се явят пред урните.
В страната няма гласуване по пощата или някаква форма, заместваща личното явяване в избирателната секция. Близо 2 милиона гърци в чужбина (нямат право да гласуват, но за желаещите да се включат в съдбоносния за народа си вот, авиокомпания Aegean Airways организира 4 допълнителни "референдум-полета" между Брюксел и Лондон в неделя и понеделник.
Гласуването става според адресна регистрация, а в повечето случаи това са родните места, до които трябва да се пътува. Когато банкоматите пускат само по 60 евро на ден за гръцките банкови карти, това е проблем. За жители на отдалечени селища или островите пътуването до няко иот 19-те хиляди секции може да надхвърли 250 евро.
За да улеснят плановете и да облекчат разходите на избирателите, властите обявиха, че всички магистрали в Гърция ще могат да се ползват безплатно в почивните дни. До 6 юли билетите за националните железници (OSE) ще са с 50% по-евтини, а с 25% поевтиняват билетите за междуградския транспорт KTEL.
В началото на седмицата властите обявиха, че общественият транспорт в Атина, съсредоточила близо една четвърт от населението на страната, ще е безплатен до 7 юли сутринта.