Премиерът Пламен Орешарски е против данъка върху депозитите, но засега няма да го премахва
Премиерът Пламен Орешарски обяви в събота, че ръстът на пенсионната възраст ще бъде спрян. Това ще стане по две причини - заради високата младежката безработица и заради по-ниската продължителност на живота у нас спрямо средните стойности за ЕС.
Орешарски не уточни откога и за какъв период от време ще се замрази планираният ръст на пенсионната възраст. Нека проследим най-напред как се развиват демографските процеси в бъдеще. Но мярката при всички случаи ще бъде временна, заяви той.
Сега жените се пенсионират на 60 години и 8 месеца при 34 години и 8 месеца стаж, а мъжете - на 63 години и 8 месеца при стаж от 37 години и 8 месеца. Всяка година възрастта и стажът трябва да растат с по четири месеца, докато не достигнат 63 години възраст и 37 години стаж за жените и 65 години възраст и 40 години стаж за мъжете през 2021 г.
Премиерът заяви още, че остава на позицията си против данъка върху депозитите, но подчерта, че не е склонен да премахне нито един данък, ако не е налице друг приходоизточник. Орешарски добави, че не мисли и за промени по отношение на ДДС. Той обяви, че се обмисля вариант за намаляване размера на дивидента, който държавните предприятия изплащат на държавата от догодина. Сега дивидентът е 80 на сто, а това граничи с механизъм за декапитализация на предприятията, посочи той, без да уточни какво намаление се предвижда.
Давам си ясна сметка, че предстои трудна зима и че много български домакинства са на ръба по отношение на редовното плащане на сметките. Работи се по вариант за плащане на ток до определено количество на по-ниска цена, каза още премиерът. Той допълни, че се правят усилия, така да се ребалансира енергийната система, че не само да не се увеличава цената на тока, а и да започне да остават ресурси в системата и в отделните производители, за да може те да се развиват, а не да се декапитализират.
По повод увеличението на обезщетението за отглеждане на дете между една и две години от 240 лева на 310 лева Орешарски заяви, че добрата практика е майките да получават високи обезщетения за кратък период, след което отново да се интегрират на пазара труда. Реалностите в България обаче не ни позволяват това, посочи той.