Ресурсът на новия спасителен фонд може да нарасне близо 4 пъти и да надхвърли 2 трлн. евро,
За влизането в действие на новия европейски стабилизационен механизъм растат спекулациите както за неговия капитал, така и за отделните му инструменти, които ще помагат на държави с дългови затруднения. Засега Финландия се противопоставя на одобряването на ЕСМ от финансовите министри на Еврогрупата заради опасения за използването на някои инструменти.
Министрите на финансите от еврозоната се готвят да увеличат огневата мощ на постоянния спасителен фонд чрез ливъридж инструменти (привличане на заемни средства) по същия начин, както беше с неговия предшественик. По този начин ресурсът на новия спасителен фонд може да нарасне близо 4 пъти и да надхвърли 2 трлн. евро, които ще са достатъчно за спасяване на големи държави при необходимост, съобщава Ройтерс.
Европейският механизъм за стабилност може да разполага с два отделни инструмента, както беше и с предшественика му - Европейския фонд за финансова стабилност. Това ще позволява публичните средства да бъдат използвани предимно за изкупуване на държавни облигации на затруднени страни като Италия и Испания, а частните инвеститори ще осигуряват останалото.
Очаква се ESM да влезе в сила от 8 октомври и да има капацитет от 500 млрд. евро. Финансовите министри от еврозоната обмислиха възможността да се разреши на ESM да има същата способност да увеличава ресурса си чрез ливъридж инструменти като EFSF.
Ако новият фонд получи одобрение да използва същите техники за вдигане на капитала като предшественика си, капацитетът му ще надхвърли 2 трлн. евро, без да се налага държавите членки на еврозоната да правят по-големи вноски. Тези опции обаче все още не са получили одобрението на всички страни членки, например на Финландия.