Организацията за икономическо сътрудничество и развитие повиши рязко прогнозите си за световния икономически растеж през тази и следващата година, очаквайки ускорената ваксинация срещу Covid-19 и новият стимулиращ финансов пакет на САЩ за 1,9 трлн. долара да дадат "голям тласък" за глобалното възстановяване от пандемичната икономическа криза.
В последния си междинен доклад "Икономически перспективи", ОИСР вече очаква световната икономика да нарасне с 5,6% през 2021 г. и с 4,0% през 2022 г., като това представлява солидна възходяща ревизия спрямо декемврийската прогноза за повишение на глобалния БВП с 4,2% през тази и с 3,7% през следващата година, съобщава БНР.
Според ОИСР обаче много ще зависи от "надпреварата" между процеса на ваксиниране срещу Covid-19 и възникващите нови варианти на коронавируса.
"Скоростта на ваксиниране е съществено значение", каза генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия. "Няма място за самодоволство. Ваксините трябва да бъдат внедрени по-бързо и в световен мащаб. Това ще изисква по-добро международно сътрудничество и координация, отколкото сме виждали досега. Само така можем да насочим вниманието си към полагане на основите за проспериращо и трайно възстановяване за всички".
"Съществуват важни рискове по отношение на подобрените перспективи и по-специално колко бързо властите по света ще ваксинират хората, колко скоро ще бъдат премахнати съществуващите противоепидемични ограничени и дали ще бъдат контролирани новите варианти на коронавируса", посочи в своя междинен доклад ОИСР.
"Основният приоритет на политиката е да се гарантира, че всички необходими ресурси се използват за производство и пълно разгръщане на ваксинациите възможно най-бързо", се казва още в доклада.
Според ОИСР глобалният брутен вътрешен продукт може да се завърне към предпандемичните нива още до средата на тази година, макар и с големи разлики при отделните държави.
Докато започналата Covid ваксинация ще даде тласък на световната икономика, планираният от САЩ пакет от фискални стимули за 1,9 трилиона долара ще окаже каскаден позитивен ефект и на другите икономики, добавяйки повече от един процентни пункта към световния растеж, смята ОИСР.