Според организацията единствено черз механизъм, подобен на TARP, банковата система на Стария континент ще се стабилизира
Европа трябва да приеме масивна програма за поне 700 млрд. евро за облекчаване рефисинсирането срещу проблемни активи. Прогрмата известна като ТARP е основен елемент в политика на САЩ за избягване на нова рецесия и рекапитализация на банковата система. Сега е момента и Европа да включи в действие подобен механизъм за да подкрепи банките в региона, заяви високопоставен служител в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие във вторник.
"Говерейки за банковата система, решаването на проб;емите в нея изисква масавни наливане на ликвидност по подобие на системата TARP чрез издаването на варанти върху банковите акции, това модел, при който данъкоплтаците няма да бъдат натоварени с нищо", каза Адриан Блъндел Винял, заместник-директор по финансовия и производствения работи на организацията.
Според него данните на Федерална корпорация за гарантиране на депозитите показват, че при базова стойност от 5% ликвидност "ще трябват около от 700 до 750 млрд.евро, за да може бановата система в Европа бъде добре капитализирана". Това е сумата, която ще направи финансовия сектор стабилен, категоричен е предсатвителят на ОИСР.
Американската програма TARP беше стартирана по време на тежките дни от финансовата криза през 2008 г. Тогава американската администарция се опря на TARP в опит да капитализира банките.
Първоначалните очаквания бяха това да струва около САЩ 700 млрд. долара. Само около САЩ 431 млрд. долара обаче бяха реално използвани, а впоследствие голяма част от тях бяха върнати. Американското правителство пък все още притежава дялове в около 350 трезора.