29 Ноември 2024, 15:00 Днес (2) | Вчера (2)

ООН официално откри процедурата за избор на нов генерален секретар

16 Декември 2015 12:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 16 декември 2015, 11:27
Под лиценза на creativecommons

Това стана с писмо от председателя на Съвета за сигурност - американският постоянен представител Саманта Пауър, и председателя на Общото събрание - датчанинът Могенс Ликетофт. То е изпратено до всички членове на ООН

Организацията на обединените нации (ООН) официално откри състезанието за определяне на следващия генерален секретар и призова 193-те страни членки сериозно да обмислят жени за свои кандидати, тъй като постът вече 70 години е заеман само от мъже. 

Това стана с писмо от председателя на Съвета за сигурност - американският постоянен представител Саманта Пауър, и председателя на Общото събрание - датчанинът Могенс Ликетофт. То е изпратено до всички членове на ООН и съдържа обяснение за поредицата от решения в следващите месеци.

Правителството на Пламен Орешарски реши българската кандидатура да е Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. Но, формално, тя още не е кандидат на България, докато не бъде официално заявена в започналата днес процедура. 

През последните месеци все повече западни издания, включително авторитетни като "Ню Йорк таймс" и "Монд", съобщиха, че усилено - но неофициално - се обсъжда издигането като български кандидат на зам.-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Тя не е опровергавала тези публикации.

Процедурата не е описана достатъчно ясно от документите на световната организация и затова Общото събрание изиска през сепетмври да бъде изпратено подобно писмо до правителствата на страните членки. 

Досега при закрити врата страните от 15-членния Съвет за сигурност, включително имащите право на вето САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция, обсъждаха секретен списък с имена и препоръчваха на Общото събрание едно от тях за гласуване.

Сега процедурата ще е по-прозрачна. "Ройтерс" цитира източници от ООН, според които се очаква списъкът с кандидати да бъде попълнен към март 2016 г.  След това той ще бъде разпространен сред всички държави. 

В писмото се посочва, че кандидатите ще имат възможност неформално да разговарят с представители на страните членки, след което Съветът за сигурност ще започне подбора през юли. 

Южнокореецът Бан Ки Мун се оттегля в края на 2016 г. след два 5-годишни мандата като Генерален секретар на ООН.

Макар да не писано правило, лидерите на световната организация са избирани от различни райони на планетата и според мнозина сега е ред на Източна Европа.

В писмото на Пауъл и Ликетофт просто се говори за "регионално разнообразие при избора на предишните генерални секретари".

"Представете кандидати с доказани лидерски и управленски умения, с обширен опит в международните отношения и силни дипломатически, комуникационни и езикови способности", допълват двамата.

"Убедени в нуждата да се гарантират равни възможности за мъже и жени за достъп до високопоставени постове, страните членки ви подканват да обмислите кандидатури на жени, както и на мъже", се казва още в писмото.

Според Ликетофт засега са представени официално само двама кандидати - македонецът Сърджан Керим, бивш председател на Общото събрание на ООН, и хърватката Весна Пушич, която е външен министър на най-новия член на ЕС.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8572
GBP 2.4796 2.4887 2.3451
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив