Обемът на проблемните кредити в портфейлите на банките се свива през ноември, но в същото време расте делът им от предоставеното на бизнеса и домакинствата финансиране през месеца, показват данните на БНБ
Така общият обем на т.нар. лоши и преструктурирани кредити в системата е намалял с 449.7 млн. лв. В тази категория според методологията на БНБ се включват заемите, които са необслужвани (над 90 дни), класифицирани като загуба (над 180 дни) и преструктурирани. Понижението е най-съществено при проблемните кредити за бизнеса, които са намалели с 438.2 млн. лв. спрямо октомври, докато свиването при потребителските и жилищните заеми е съответно с 1.4 млн. лв. и 7.4 млн. лв. за последния месец.
В същото време през ноември намалява общият обем на отпуснатите заеми - с 5.2 млн. лв. в сравнение с октомври до 49.5 млн. лв. Така делът на лошите кредити се вдига до 19.26% при равнище от 18.24 процента месец по-рано.
Ако не се отчита финансирането, което банките са предоставили на фирмите и индивидуалните си клиенти под формата на овърдрафт, процентът на лошите и преструктурирани кредити е 24.81% към края на ноември при 22.98% месец по-рано.
Данните за депозитите през ноември са повлияни от изключването на КТБ от изчисляването на общите за сектора резултати след като лицензът й беше отнет на 6 ноември. Така според публикуваната информация месец преди края на годината привлечените от домакинствата спестявания намаляват с 3.8 млрд. лв. спрямо октомври и достигат 35.54 млрд. лв. Депозитите на компаниите от реалния сектор се свиват с 1.3 млрд. лв. за последния месец до 14.99 млрд. лв., а вложенията на финансовите предприятия (посредници, застрахователни дружества, пенсионни фондове и др.) падат до 3.04 млрд. лв., или 283.3 млн. лв. по-малко спрямо октомври.
Данните за последния месец на годината ще имат различен вид, защото много голяма част от изплатените гарантирани депозити от КТБ се връщат отново в банковата система и това ще бъде отчетено през декември.