Ведомството издаде заповедта през декември, по настояване на пациентски организации и тя трябваше да влезе в сила от 1 януари, но текстът все още не е обнародван в "Държавен вестник
Все още се бави обещаното от Министерството на здравеопазването отпадане на лимита до 180 хиляди лева за финансиране на лечение на български граждани в чужбина. Ведомството промени наредбата през декември по настояване на пациентски организации и тя трябваше да влезе в сила от 1 януари, но текстът все още не е обнародван в "Държавен вестник".
Според председателя на Центъра за защита на правата в здравеопазването Стойчо Кацаров обаче, Комисията за лечение в чужбина е консултант на министъра на здравеопазването и не трябва да има последната дума в приемането на измененията в наредбата. Като възможни причини за забавянето, той посочи липсата на място в "Държавен вестник" или това, че министърът е размислил. Отпадането на ограничението трябва да влезе в сила три дни след обнародването му.
В момента български граждани, нуждаещи се от лечение, което не може да се проведе в България, могат да получат не повече от 180 хиляди лева финансова помощ от държавата. Останалите пари обикновено се набират чрез дарителски кампании, които често могат да продължат с месеци – време, което много от пациентите нямат.
Анализ на Министерството на здравеопазването сочи, че от 2012 г. до края на 2014 г. от всички 179 финансирани лечения на пациенти в чужбина едва при 10 предоставените оферти значително надвишават този лимит. Според в. "Сега" това са най-често пациенти, които се нуждаят от трансплантация на стволови клетки или комбинирани трансплантации.
В отворено писмо, изпратено до здравното министерство през есента, пациентски организации посочват, че лимитът е дискриминационен и за него няма медицинска причина. "Постановеното ограничение е произволно, няма адекватна обосновка, не се базира на проучване, не е резултат от договорена цена с медицинско заведение в ЕС, не отговаря на цената на никоя конкретна услуга", се казва в писмото.