Румъния и България се надяваха да се "отърват" от мониоринга на съдебната система и вътрешния ред, след което да се присъединят към Шенгенското пространство тази година
Евродокладът за България и Румъния, който ще излезе в сряда, най-вероятно ще препоръча да продължи механизмът на наблюдение.
Румъния и България се надяваха да се "отърват" от мониоринга на съдебната система и вътрешния ред, след което да се присъединят към Шенгенското пространство тази година, пише Обзървър.
Според изданието обаче в доклада на Еврокомисията е "малко вероятно да бъде препоръчано което и да е от двете неща".
Една от причините е политическата криза в Румъния, която разтревожи изключително много Брюксел и Германия. Най-голямо притеснение буди политизирането на институции като Конституционния съд и омбудсмана, които според Берлин се използват за политически цели и разчистване на сметки. Канцлерът Ангела Меркел дори привика румънския посланик в Берлин, за да обясни, че свиването на компетенциите на Конституционния съд "сериозно застрашава принципите на разделението на властите".
Румънският премиер успя да прокара закон в парламента, с който се отменя решението на Конституционния съд референдумът за свалянето на президента Траян Бъсеску от поста да се счита за валиден само, ако гласуват над 50% от румънците.
В резултат на загрубялата битка между държавен глава и премиер в Румъния, Брюксел обмисля да наложи сериозни политичеки санкции на Букурещ.
Северната ни съседка е заплашена от прекратяване на правомощията й да гласува при взимането на решения в ЕС. Освен това може да бъде дадена на Европейския съд. Има вероятност за спиране и на еврофондовете за финансиране.