Подоходните данъчни приходи влизат директно в републиканския бюджет, а след това се разпределят централизирано
Три процента от приходите от данъка върху доходите да остава в общините, поискаха от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). От организацията настояват още и за промяна на механизма за определянето на данъчната основа на имотите - това трябва да става на базата на стойността на имотите, без значение в кое населено място се намира.
Исканията представи във Варна изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова, цитирана от БТА.
Целта на мерките е финансовата децентрализация на общините, обясняват още от сдружението. В момента в общинския бюджет директно влизат приходите от данъците върху имотите и превозните средства, както и от такса смет, таксите за други услуги от страна на местната администрация и туристическата такса.
Подоходните данъчни приходи влизат директно в републиканския бюджет, а след това се разпределят централизирано.
По думите на Гинка Чавдарова събираемостта на местните данъци и такси в общините в страната е много добра. Въпреки това местните власти изпитва финансови затруднения, тъй като не получават нормално трансферите от централния бюджет.
Общините настояват още и за корекция на Закона за управление на отпадъците, тъй като според Чавдарова предвиденото повишаване на елемента от таксата за битови отпадъци за депонирането на боклуците е сериозен проблем за кметствата.
От 3 лева тази част от таксата стана 15 лева, а от 2014 година ще скочи на 35 лева на тон отпадъци, посочи Гинка Чавдарова. Предложението на общините е сумата да се замрази на 15 лева, а през новия програмен период 2014 - 2020 г. да се заложат серия от мерки за изграждане на сепариращи инсталации и депа в страната, което да предотврати санкциите за местните власти.