Предлагат се допълнителни изисквания към депозитарите на колективните инвестиционни схеми
Министерският съвет одобри проект на Закон за прилагане на мерките срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти (ЗПМПЗФИ). Законопроектът има за цел да осигури прилагането на Регламент (ЕС) 596/2014 относно пазарната злоупотреба и да въведе в националното законодателство разпоредбите на Директивата за прилагане 2015/2392 по отношение на съобщаването на компетентните органи за действителни или възможни нарушения на регламента.
Приемането на нов закон произтича от отмяната на Директива 2003/6/ЕО относно търговията с вътрешна информация и манипулирането на пазара (пазарна злоупотреба), която е въведена в българското законодателство със сега действащия Закон срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти.
Законопроектът определя Комисията за финансов надзор и заместник-председателя на Комисията, който ръководи управление "Надзор на инвестиционната дейност”, за компетентни органи по прилагането на Регламент (ЕС) 596/2014.
В съответствие с изискванията на Директивата за прилагане 2015/2392 се установяват процедурите по Регламент 596/2014, включително договореностите за съобщаване на нарушения на посочения регламент и за последващи мерки, както и мерки за защита на лицата, работещи по трудов договор, съобщили за нарушения на регламента или за които са съобщени такива нарушения, има и мерки за защита на личните им данни.
Със ЗПМПЗФИ се предвиждат изменения и допълнения в Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране (ЗДКИСДПКИ), с които в българското законодателство се въвеждат изискванията на Директива 2014/91/ЕС за изменение на Директива 2009/65/ЕО относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа по отношение на депозитарните функции, политиката за възнагражденията и санкциите.
С цел да се осигури необходимото ниво на хармонизация на съответните регулаторни изисквания в различните държави членки, се предлагат допълнителни изисквания към депозитарите на колективните инвестиционни схеми, както и разпоредби, насочени към изясняване на отговорността им в случай на загуба на активи на колективните инвестиционни схеми под тяхно попечителство или при неправилно изпълнение на депозитарните им функции.
Уреждат се хипотезите и приложимите условия за делегиране на задължения за попечителство от депозитаря на трето лице. С разпоредбите се цели да се гарантира, че третите лица, на които са делегирани функции за попечителство, разполагат с необходимите средства за изпълнение на своите задължения по отношение активите на колективните инвестиционни схеми.
Съгласно разпоредбите на Директивата се въвеждат и допълнителни изисквания към политиките на възнагражденията, които управляващите дружества следва да приемат и прилагат.
Предлагат се и изменения и допълнения на административно наказателните разпоредби на ЗДКИСДПКИ. Въведени са принудителни административни мерки и административни наказания, произтичащи от изричното
изискване на Директива 2014/91/ЕС за наличието на такива санкции в законодателствата на държавите членки.
Със законопроекта се предлагат и промени, които целят развитие на инвестиционния сектор, чрез предоставяне на възможности, които са характерни за колективните инвестиционни схеми в други европейски
държави.