При по-внимателен прочит на приетите текстове обаче става ясно, че свободата на избор до голяма степен ще бъде само на теория. На практика държавата си залага механизъм, с който да блокира почти всяко лечение зад граница
По-голяма свобода за това къде да се лекуваме предвиждат промени в закона за здравното осигуряване. Вече ще може да избираме дали да влезем в болница у нас или в друга страна от ЕС. Това одобри правителството в оставка на последното си заседание. Промените синхронизират нашите правила с тези на ЕС за правата на пациентите.
При по-внимателен прочит на приетите текстове обаче става ясно, че свободата на избор до голяма степен ще бъде само на теория. На практика държавата си залага механизъм, с който да блокира почти всяко лечение зад граница.
Идеята е българите с редовни здравни вноски да избират къде да се лекуват - у нас или в чужбина, а касата или министерството да плащат разходите. Лечението в други страни ще става за диагнози, които се финансират и у нас от тези институции. На практика обаче хората няма да имат кой знае какъв избор. Причините за това са няколко.
Основната пречка ще е финансова. Здравната каса ще плаща за лечението ни в чужбина толкова, колкото и у нас. В другите страни обаче престоят в болница е в пъти по-скъп. Освен това човек ще трябва да извади парите първо от джоба си и когато оздравее и се върне у нас да чака касата да му ги възстанови.
Другият проблем е, че отсега институциите се застраховат с това какво няма да финансират. В списъка влизат палиативни грижи, долекуване, също така имунизации и тежки психични заболявания.
Най-голямата рестрикция, която може да блокира целия механизъм, е вратичката, че касата ще направи списък с диагнози, за които човек ще трябва да иска специално разрешение. В него фондът може да включи диагнози, които са зависими от "планиране на лечението и налагат ползването на високоспециализирана и скъпа медицинска инфраструктура". На практика това са повечето сериозни болести каквито са онкологичните или бъбречната недостатъчност, при която хората се нуждаят от трансплантация.
В проекта на закона е записано, че в тези случаи касата ще може да отказва финансиране на лечението, ако прецени, че то може да се извърши в България "в рамките на срок, който е обоснован от медицинска гледна точка".
Подобни текстове в момента има в наредбата за комисията за лечение в чужбина. Точно те правят отказите за финансиране на най-тежките заболявания възможни, въпреки че у нас пациентите не получават нужното лечение в срок.