23 Януари 2025, 20:18 Днес (0) | Вчера (0)

Окончателното решение за тавана на пенсиите ще се обяви заедно с Бюджет 2014

18 Септември 2013 22:34 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 18 септември 2013, 22:41
Под лиценза на creativecommons

Най-скъпият и несправедлив по думите на Адемов вариант остава този от догодина да отпадне таванът за всички. Това би струвало на НОИ около 125 млн. лв. допълнително на година, а няколко десетки българи ще получават пенсии в порядъка над 10 хил. лв. на месец

На 1 ноември тази година ще стане ясно какво е окончателното решение за хода на пенсионната реформа у нас и ще отпадне ли, или не таванът на пенсиите. На тази дата, предложението ще бъде обавено заедно с проектобюджета за 2014 г., а до тогава ще се водят активни преговори, в които да се търси "най-близкият до справедлив" и "финансово приемлив" вариант.

Това заяви министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов днес след заседание на Консултативният съвет за оптимизиране на осигурителната система към МТСП, на което са се обсъждали различните възможности за увеличаване на максималната пенсия. Адемов коментира, че отпадането на тавана не е най-важната тема в социалната политика в момента, но причината да има такъв обществен заряд е това, че от решението зависи ще се върне ли доверието на хората в осигурителната система и ще имат ли стимул да плащат осигуровки. 

Най-скъпият и несправедлив по думите на Адемов вариант остава този от догодина да отпадне таванът за всички. Това би струвало на Националния осигурителен институт (НОИ) около 125 млн. лв. допълнително на година, а няколко десетки българи ще получават пенсии в порядъка над 10 хиляди лв. на месец, заради формулата за изчисление на пенсиите за работилите преди 1997 г.

В същото време продължава да е актуален примерът с медицинската сестра, която работи 40 години, но и тогава и сега получава малко и според сега действатащата система няма достатъчен принос, за да получава минимална пенсия, коментира социалният министър. В момента минималният осигурителен доход, който трябва да имаме, за да се пенсионираме с минимална пенсия от 150 лв. е 400 лв., уточни той.

Друг скъп, но по-балансиран ход по въпроса за пенсиите е да се вдигне процентът, по който се определя размера на максималната пенсия. В момента (и от 1999 г. насам) максималната пенсия се равнява на 35% от максималният осигурителен доход - в момента 770 лв. и 2200 лв. Ако процентът се вдигне на 46%, таванът ще отпадне за по-голямата част от пенсионерите, които в момента заради него получават по-малко, отколкото им се полага. Пенсионерите в тази ситуация в момента са общо 53 хиляди.

Този вариант ще струва допълнително 8 млн. лв. на месец или близо 100 млн. за година, а таванът ще си запазят 9 хиляди души, макар че пенсиите им ще се вдигнат с 11 процентни пункта.

На заседанието днес са се обсъждали и идеи да се прекъсне връзката между осигурителния доход и пенсията и да се върви само по швейцарското правило, или пък таван да няма само за пенсиониралите се след 2014 г. За възможността максималният осигурителен доход да се вдигне на 2400 лв. от 1 януари догодина, Адемов заяви, че ведомствата са много близо до единодушно съгласие за това.

Отпадането на максимума само при новите пенсионери е един от най-евтините варианти, защото през 2014 г. мярката би обхванала само около 3000 човека, а допълнителните разходи биха били около 1 млн. на месец.

Според швейцарското правило пък пенсиите в страната трябва да бъдат осъвременявани на 1 юли всяко година с процента на инфлацията през предходната календарна година. При условие, че страната ни в момента търпи дефлация обаче, това също трябва да се осмисли добре, коментираха социалният министър и управителят на НОИ Бисер Петков. Иначе това е една от по-справедливите и финансово приемливи идеи, допълниха те.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 23 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3155
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив