Лобисти орязали с 60% средствата за онкоболни, кабинетът отпуска 12 млн.
Пари, предназначени за лечение на болни от рак, са били пренасочвани за операции на херния и далак. Чиновници от здравната каса и лекари са намалили с 60% средствата за клинични пътеки в онкологията. Орязани са и парите за педиатрията, и за недоносените бебета. Скандалното разкритие направи здравният министър Петър Москов след спешна среща с премиера Бойко Борисов и финансист номер 1 Владислав Горанов. Проектът с орязаните средства е бил подготвян за Национален рамков договор. Москов посочи, че нито той, нито шефовете на Касата или хора от неговото ведомство са правили подобно предложение. Става дума за лобизъм, който е прекратен, обяви здравният министър.
Вчера кабинетът реши да отпусне още 12 млн. лева за лечението на онкоболните. Парите се отпускат, за да се гарантира 100% покритие на лечението от НЗОК в рамките на годината. Средства ще бъдат осигурени над заложените в бюджета на Касата за настоящата година. Това ще гарантира възможността да се използва пълноценно новата апаратура, която беше закупена през миналата и в началото на настоящата година. Ще се подпомогне лечението на онкоболните в България, като се има предвид, че всяка година се откриват около 35 000 нови случая. Досега пациентите плащаха процедурите от джоба си и в много от случаите пътуваха за лечение в чужбина. На срещата е решено още амбулаторните процедури и клиничните пътеки да се запазят, както досега, с изключение на лъчелечението и радиохирургията, за които се предвижда увеличение на средствата.
Москов обясни, че 12-те млн. се отпускат допълнително заради преизпълнение на бюджета на Здравната каса. "Досега българските граждани правеха това в чужбина, от собствения си джоб", коментира Москов и добави, че също така се увеличават с 3 млн. лева средствата за неонатологията и с 4.5 млн. лева за прегледи за хипертония, което означава не 2, а 4 прегледа, платени от касата. Министърът добави, че се увеличават и с 635 хил. броя направленията, които могат личните лекари да издават за прегледи от специалисти. Министърът на финансите Владислав Горанов посочи, че ръстът на приходите от събрани здравни вноски е 5.5% от началото на годината до днес спрямо същия период на 2015 г., което е с 21 млн. лева повече спрямо година по-рано. "През тази година ще надградим здравните услуги със 129 млн. лева повече. Ще определяме здравноосигурителния статус на хората не само на база на трудовите договори, а дали по тях са постъпили вноски в приходните агенции. Често работодателят съобщава за сключване на трудови договори, но не информира за тяхното прекратяване", посочи Горанов.