Вчера Конституционният съд отмени разделянето на медицинските дейности на основен и допълнителен пакет
Депутатите от опозицията настояват здравният министър да подаде оставка след решението на Конституционния съд, съобщи БНР. Вчера Конституционният съд отмени разделянето на медицинските дейности на
основен и допълнителен пакет. Това беше основната част от предприетата от министър Петър Москов реформа. Според съда промяната е уредена напълно неясно, а това е недопустимо, тъй като се засягат
основни права на гражданите. Така е погазен принципът на правовата държава и на чл. 52 от Конституцията, според който гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна
медицинска помощ. Според Конституционния съд критериите, по които се определя кое заболяване в кой пакет да влезе, трябва да бъдат ясно уредени в закона. Въз основа на тези критерии различните
заболявания и лечението им да се разпишат подробно в наредба, гласят още мотивите на Конституционния съд. Решението е прието с 11 гласа и само 1 против.
Според председателя на Здравната комисия, депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова, здравното министерство трябва да се съобрази с мотивите на Конституционния съд.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев посочи, че е разтревожен от развоя на събитията и подчерта, че според него, министърът застрашава над 90 процента от успеха на здравната реформа.
Лидерът на БСП Михаил Миков настоя здравният министър да бъде друг и той "да прави това, което ГЕРБ трябва да прави в областта на здравеопазването".
Хасан Адемов от ДПС коментира, че, при положение че основните елементи от реформата са отменени, и че Националният рамков договор няма да бъде подписан, това е мотив да се иска оставка.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт посочи, че не вижда заплаха за здравната реформа: "Бих желал да продължи да действа, защото тя доказа, че за една година може да се икономисат 500 милиона от
бюджета на Здравната каса, които бяха преразходвани към началото на 2015 година".
"Няма да искам оставката на Москов" - това заяви премиерът Бойко Борисов на излизане от Съдебната палата, където днес бе разпитан като свидетел по делото срещу Сергей Станишев, предаде БГНЕС. Борисов заяви, че е доволен от начина, по който здравният министър си е вършил работата.
С уговорката, че решенията на съда не се коментират, а се изпълняват, здравният министър коментира пред журналисти смисъла и целите на разделянето на пакетите в Закона за здравното осигуряване, които бяха обявени вчера от Конституционния съд за противоконституционни. По думите на Москов, цитиран от БТА, това е нужната законова стъпка, за да се гарантира, че НЗОК ще заплаща пълноценно лечението на пациентите, без да има нужда те да доплащат и да гарантира, че здравно осигурените навременно и безплатно ще получат нужният обем лечение, независимо от това дали имат възможност да платят частта от лечението, което касата не плаща. Това е смисълът на разделянето на пакетите, той не е предмет на решението на съда, смята Москов. Доколкото съдът не тълкува намерение и цели, а конкретни текстове, ние ще се запознаем с мотивите, които ще излязат утре и там, където текстовете не са достатъчно прецизни и са дали основание на съда да постанови това решение, ние ще ги променим и отново ще ги внесем като поправки в закона, коментира той.
По думите на здравния министър от това решение на съда не произтича проблем нито за здравната система, нито за пациентите. Действа старата наредба за основния пакет, която винаги е била правомощие на министъра, и от снощи, след решението на КС ще се пренаписва Наредба 11 в стария й вид и тя ще бъде публикувана на разположение на здравната каса и на лекарите, за да може системата да продължи да функционира по начина, заложен в програмните документи за реформа в здравеопазването, коментира още Петър Москов.