Част от правилата, които Ватиканът не спазва, са цялостното установяване на източника и на законния произход на средствата; сигнализирането за подозрителни трансакции; адекватната регулация на финансовите институции и др.
Ватикана съобщи, че ще се съобрази с отправените миналата година препоръки на комитет към Съвета на Европа и ще предприеме мерки за подобряване на банковата си прозрачност, съобщи агенция „Ройтерс“.
През юли 2012 г. Комитетът на експертите от Съвета на Европа за оценка на мерките за борба с прането на пари и финансирането на тероризма (MONEYVAL) публикува доклад, в който разкритикува Светия престол за това, че не се придържа към глобалните норми за финансова прозрачност и предотвратяване на укриването на данъци. Тогава католическата държава получи негативни оценки по седем от 16-те т.нар. ключови препоръки.
Част от правилата, които Ватикана не спазва, са цялостното установяване на източника и на законния произход на средствата; сигнализирането за подозрителни трансакции; адекватната регулация на финансовите институции; пълното сътрудничество между местните банкови власти и международните институции; предотвратяването на финансирането на терористична дейност и въвеждането на система за замразяване и конфискация на терористични активи.
Светият престол е заявил желанието си да работи за подобряване на ефективността си в тези области, информират от MONEYVAL. От Ватикана са се ангажирали да съобщят за напредъка си до 4 юли – срока, даден им от комитета.
Администрацията на католическата държава се опитва да изчисти репутацията си на убежище за съмнителни финанси, създадена през последните няколко десетилетия. През изминалата година скандалите там се увеличиха след изтичането на документи, свидетелстващи за корупционни практики, и отстраняването на председателя на Ватиканската банка по подозрения в пране на пари. Именно срещу банката са отправени най-сериозните критики за прикриване на мащабни злоупотреби.
Според запознати с църковните дела е възможно новият папа Франциск, вече станал известен със скромността и умереността си, да реструктурира из основи банката и да прочисти централната администрация.