В секторите, в които не бъде постигнато споразумение, държавата може да наложи увеличение със средния процент
Минималните осигурителни прагове ще нараснат и догодина, се вижда от междинните резултати при преговорите между работодателските и синдикалните организации по браншове. Съгласие за нарастване средно с 4.13% е постигнато вече в 57 икономически дейности (от общо 85) за 1.4 млн. работещи, сочат данните на Българската стопанска камара (БСК).
В секторите, в които не бъде постигнато споразумение, държавата може да наложи увеличение със средния процент.
Най-голямо увеличение е договорено в производството на медицински и зъболекарски инструменти - с 21%. То обаче засяга едва 800 работещи. Двуцифрено нарастване на осигурителните прагове ще има и в производството на облекло и трикотаж - с около 15 на сто, където заетите са 100 хил. души.
В търговията, която е секторът с най-много работещи - 308 хил. души, е постигнато съгласие за увеличение на минималните осигурителни прагове с 5.2%.
Работещите 113 хил. души в хотелиерството и ресторантьорството ще бъдат осигурявани през 2013 г. върху суми, средно с поне 1% по-високи, отколкото през тази, а 119-те хиляди строители - с 0.9%.
В растениевъдството и животновъдството, където работят 55 хил. души, увеличението е с 9.4%. За същия брой хора, заети в охранителния бизнес, постигнатият процент е 9.7 на сто.
В пътническите и товарните превози, където прехраната си изкарват 72 хил. служители, увеличението е с 0.5%.
Все още не е постигнато съгласие за химическата индустрия и фармацията, в далекосъобщенията, финансите и застраховането, в държавното управление и образованието.
Минималните осигурителни прагове бяха въведени през 2004 г. с идеята да се събират по-големи приходи. Така осигуровките се начисляват върху сумата, определена като праг за определената длъжност (мениджъри, специалисти, администрация, квалифицирани и общи работници), дори заплатите да са по-ниски.