Според НОИ възрастните хора над 100 години, които в момента получават пенсия, са 279. Според списъците на ГРАО обаче броят на столетниците в България е около 650
Националният осигурителен институт е дал информация във връзка с актуализирането на избирателните списъци, че възрастните хора над 100 години, които в момента получават пенсия, са 279. Според списъците на ГРАО обаче броят на столетниците в България е около 650.
В момента освен до НОИ, сме изпратили писма и към МВР, и към общините, за да установим статута на тези хора, обясни вицепремиерът Екатерина Захариева. По закон лицата, които починат, се заличават от гражданския регистър, когато общинските служби по места получат акт за смърт.
Според Захариева разликата между данните на ГРАО и данните на НОИ вероятно се дължи на починали хора, за които няма постъпили актове за смърт или се намират в чужбина.
Продължаваме процедурата по снабдяване с документите за заличаването на починалите лица, обясни Захариева. В МВР също проверявали по техните регистри какво се случва. Възможно е голяма част от тези хора да не са в България и затова сме се свързали с посолствата, за да издирят те техните близки и да установят статута им.
На 1 април отпечатаните избирателни списъци на ГРАО са били предоставени на общините, които да ги актуализират до предоставянето им в избирателните секционни комисии. Всеки може да провери в интернет на страницата на ГРАО в коя секция фигурира. Също така проверката може да бъде направена с SMS на телефон 18429 или телефон 088 14726. Проверката е безплатна.
Според вицепремиера Екатерина Захариева аналогия между преброяването на двете институции не може да се прави, защото е различен механизмът на броене. НСИ работи с анкети, където всеки сам се брои, обясни Захариева, а ГРАО работи на базата на официални документи като актове за раждане и смърт.